Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu, coraz bardziej krytykowana przez Meklemburgię-Pomorze Przednie i premier tego niemieckiego landu. Oficjalnym powodem jest troska o środowisko. Jednak jak zwracają uwagę komentatorzy, już w samej Meklemburgii ekologia schodzi na drugi plan, bo właśnie tam otwarto drugi pływający gazoport.
Niemiecka firma ReGas wybudowała pływający terminal na gaz LNG, który został oddany do użytku w grudniu 2022 r. Jest zlokalizowany w Lubminie, gdzie na ląd wychodzi także sporny gazociąg Nord Stream 2.
Pływający terminal gazowy w Lubminie/Niemcy/ wybudowany i oddany do eksploatacji w 2022 bez raportów i pozwoleń środowiskowych, uzgodnień nawigacyjnych i transgranicznych, najprawdopodobniej za pieniądze unijne. Tak wygląda ekologia vs niemiecka racja stanu.- napisał w mediach społecznościowych Marek Gróbarczyk, Sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej
Terminal w Świnoujściu będzie mocną konkurencją dla niemieckich, stąd ostry sprzeciw i pretensje Berlina. – Nie bierzmy ich z kolei tak, że będziemy się ich przerażać. Róbmy swoje, to jest wojna gospodarcza, to jest walka gospodarcza i walka o swoje i my tę walkę, musimy prowadzić – powiedział Leszek Dobrzyński, poseł PiS w styczniu 2023 r.
źródło: media/ fot. facebook Marek Gróbarczyk
The post Ekologia czy biznes? Pływający terminal gazowy w Niemczech oddany do eksploatacji w 2022 bez raportów i pozwoleń środowiskowych oraz uzgodnień nawigacyjnych appeared first on Polski Portal Morski.
Więcej przeczytasz na stronie Polski Portal Morski pod linkiem: Read More