W poniedziałek, 19 czerwca, rozpoczęła się szósta edycja Forum Wizja Rozwoju. Forum zorganizowane w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej to szereg debat, dziesiątki ekspertów i dziennikarzy, tysiące gości. Wśród prelegentów są przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, naukowcy oraz przedstawiciele biznesu.
Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest tematem, który od początku istnienia Forum Wizja Rozwoju zajmuje szczególne miejsce wśród bloków tematycznych. Paneliści byli zgodni, że w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę bezpieczeństwo energetyczne Europy zostało naruszone.
Podczas swego wystąpienia na Forum Wizja Rozwoju Marcin Chludziński, prezes Gaz-Systemu, podkreślał, że Polska od lat systemowo i konsekwentnie przygotowywała się do dywersyfikacji dostaw gazu m.in. poprzez budowę terminala LNG w Świnoujściu, połączeń gazowych ze Słowacją i Litwą, a także gazociągu Baltic Pipe.
Prezes Gaz-Systemu dodał, że kolejnym etapem dywersyfikacji dostaw gazu do Polski będzie budowa pływającego terminala LNG w Gdańsku, tzw. FSRU. Będzie on mógł przyjmować 6,1 mld m3 gazu ziemnego rocznie.
Przewidujemy, że ten terminal zostanie uruchomiony w latach 2027-2028, ale może jeszcze wcześniej. To zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od zainteresowania dostawami gazu z niego, od potrzeb rynku i klientów, w tym regionalnych – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-Systemu, podczas Forum Wizja Rozwoju.
– Jeszcze w czerwcu będziemy potwierdzać zainteresowanie klienta na zakup 6,1 mld m3 rocznie z planowanego pływającego terminala w Gdańsku. Przewidujemy, że ten terminal zostanie uruchomiony w latach 2027-2028, ale może jeszcze wcześniej. To zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od zainteresowania dostawami gazu z niego, od potrzeb rynku i klientów, w tym regionalnych – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-Systemu, podczas Forum Wizja Rozwoju.
Polska jest dziś zabezpieczona, wszystkie dostawy ropy idą przez gdański Naftoport, mamy swoją bazę na Dębogórzu. Jesteśmy bezpieczni, choć kierunek wschodni jest dla nas zamknięty. Istniejąca nitka rurociągu północnego jest zabezpieczona. Na odcinku północnym udało się zaimplementować nowatorskie rozwiązania, które pozwalają nam na dość dużą modyfikację, nawet do 30 proc. więcej przesyłu. Dziś to, co zamawiają nasi klienci, jest dostarczane także dzięki otoczeniu legislacyjnemu, jesteśmy zabezpieczeni w 100 proc. Jest projekt drugiej nitki gazociągu północnego, inwestujemy też w zbiorniki i dobudowujemy nowe pojemności – mówił Mirosław Skowron, prezes zarządu PERN.
Projekt budowy morskiego terminala pływającego zakłada umiejscowienie w Zatoce Gdańskiej pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) oraz stworzenie infrastruktury (stanowiska postojowego wraz z niezbędnym wyposażeniem oraz rurociągu podmorskiego), która umożliwi odbiór dostarczanego drogą morską skroplonego gazu ziemnego, jego regazyfikację oraz wprowadzenie do Krajowego Systemu Przesyłowego.
źródło: media/ fot. shutterstock
The post Będzie pływający terminal LNG w Gdańsku. appeared first on Polski Portal Morski.
Więcej przeczytasz na stronie Polski Portal Morski pod linkiem: Read More