27 maja 2024

Od autora

Skąd ta strona?

Z miłości do morza i wszystkiego co z nim związane. To uczucie towarzyszyło mi przez wiele lat by zaprowadzić mnie w końcu do jednej z najstarszych grup poświęconych żywiołowi marynarzy, rybaków i żeglarzy, skupiającej ponad 20.000 osób o nieprzeciętnych życiorysach i doświadczeniu. Przez długie miesiące czytałem tam posty i dyskusje pod nimi z zapartym tchem. Ilość informacji pojawiająca się każdego dnia była tak przytłaczająca, że byłem zmuszony w końcu do robienia notatek, by spamiętać fakty oraz zdarzenia, które opisywali.

Tak, z opowiadań ludzi morza oraz przeklejonych przez nich obcych artykułów powstawała sukcesywnie seria postów na moim prywatnym profilu facebook. Wiedzę, którą spisałem konfrontowałem ze znajomymi rybakami i żeglarzami, publikacjami oraz wspomnieniami. Któregoś dnia uświadomiłem sobie, że ilość informacji, które umieszczam jest tak duża, że zebrałaby się z tego pokaźnych rozmiarów książka. Stąd do pomysłu o przeniesieniu tych notatek na ogólnodostępną stronę był już tylko jeden krok.

Reklamy

To miejsce od początku miało być spokojną przystanią o niekomercyjnym charakterze. Pozostanie takim tak długo, jak będzie mnie jeszcze stać na opłacanie serwera, domeny, wtyczek i zdjęć, dzięki którym wszystko wygląda tu tak jak dzisiaj. Bez reklam, krępujących artykułów sponsorowanych, nachalnej promocji politycznej czy w końcu wyskakujących okienek na pół ekranu. Jeżeli chciałbyś wesprzeć moją pracę zerknij na stronę buycoffe.to, tam możesz sprawić mi radość i postawić kawę.

Cytowanie

Jeżeli nie napisałem tutaj inaczej (bo korzystam czasami z prywatnych zdjęć, na które każdorazowo występuję o pozwolenie wykorzystania do właściciela), materiały na tej stronie są moją twórczością na podstawie opracowań i tłumaczeń własnych oraz ogólnie dostępnych źródeł. Zgadzam się na ich wykorzystanie w publikacjach pisanych, internetowych lub drukowanych na zasadzie „share alike”, ale jedynie w zgodzie z regułami Licencji Creative Commons – Uznanie Autorstwa – Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC-SA) pod warunkiem podania źródła opracowania w postaci podpisu „Źródło: historiezmorza.pl”. Sam staram się tych zasad bardzo ściśle trzymać, a skoro wymagam od siebie, to mogę też od innych.

Błędy

Człowiek jest istotą omylną. Czasami w błąd wprowadzają nas też źródła. Jeżeli masz uwagi, zauważyłeś popełnioną przeze mnie gafę zwróć mi na to uwagę. Ucieszę się. Co więcej, naprawię ten błąd. Serio.

Kontakt, współpraca

Jeżeli chciałbyś mieć stronę, gdzie znajdą się Twoje artykuły pisane do szuflady oraz podoba Ci się to miejsce, po prostu do mnie napisz. Wszystkie dane kontaktowe znajdziesz pod zdjęciem obok. Zmieścimy się, a i mi będzie raźniej.

Artur Morawski

facebook fb.me/historiezmorza
messenger m.me/historiezmorza
twitter @historiezmorza
instagram @historiezmorza
mail: artur@historiezmorza.pl

Buycoffe.to/historiemorza