Czy rekiny żyją w Bałtyku? Tak. Czy w związku z tym możemy ich wypatrywać podczas kąpieli na gdyńskich plażach? Zdecydowanie nie. O tym, jakie gatunki rekinów żyją w Bałtyku i czy trzeba się mieć na baczności wchodząc do wody, opowiedzieli specjaliści z Akwarium Gdyńskiego.
Bałtyk jest morzem zróżnicowanym, dlatego w jego akwenach spotkamy różne zwierzęta. Rekiny są tego bardzo dobrym przykładem. To zwierzęta, które do komfortowego życia potrzebują bardzo słonej wody. Dlatego w naszym morzu spotkamy je w cieśninach duńskich. Zasolenie tamtejszej wody wynosi powyżej 20 promili, czyli jest znacznie większe od tego, które mamy w naszej części Bałtyku (około 7 promili).
Życie w polskich wodach terytorialnych byłoby dla rekinów bardzo niekorzystne. Traciłyby dużo energii na dostosowanie się do tych nietypowych dla nich warunków i – obrazowo mówiąc – nie miałyby już jej na takie czynności jak zdobywanie pokarmu czy rozmnażanie.
– Życie tutaj jest dla nich niekorzystne i mimo, że mają narząd, który pozwala im na dostosowywanie się do zmian zasolenia, to to, które mamy w polskiej części Bałtyku, jest po prostu za niskie i zużyłyby za dużo energii na przystosowanie, więc nie starczyłoby im jej na zdobywanie pokarmu czy też rozmnażania – wyjaśniają pracownicy Akwarium Gdyńskiego.
Trzy gatunki rekinów w Bałtyku
W cieśninach duńskich żyją trzy gatunki rekinów:
rekinek psi,
koleń pospolity,
lamna śledziowa.
Pierwszy z nich, niewielki i niegroźny, czyli rekinek psi, żyje przy morskim dnie. To właśnie tam poszukuje pożywienia w postaci skorupiaków czy drobnych ryb. Rekinek psi mierzy do 100 cm długości i waży około 3 kg.
Spodnia część ciała rekinka psiego jest biała, natomiast grzbietowa ubarwiona w odcieniach szarości lub żółtoszarego. Dodatkowo występują liczne plamki w ciemniejszym kolorze.
Nieco większy od niego jest koleń pospolity, który może osiągać do 130 cm i ważyć około 9 kg. To jeden z najpopularniejszych gatunków żarłaczy, ponieważ występuje w wodach praktycznie na całej kuli ziemskiej.
To ryba, która żyje w ławicach i to jednopłciowych. Jego ciało od spodniej strony jest zabarwione na biało, natomiast górne i boczne części mają kolor szarobrązowy, niekiedy z kilkoma białymi plamkami.
Koleń pospolity to gatunek chroniony. Jest wpisany do Czerwonej Księgi IUCN jako narażony na wyginięcie.
Z kolei lamna śledziowa (nazywana też żarłaczem śledziowym) jest największym z bałtyckich rekinów, bo mierzy nawet do 3,5 m długości i może ważyć do 200 kg. Jego ciało od spodu ma kolor biały, natomiast od góry jest zabarwione na ciemnoszaro lub niebieskoszaro.
Lamna śledziowa ma dwie płetwy grzbietowe, a płetwę ogonową w kształcie półksiężyca.
Najważniejszy wniosek z tych informacji jest jednak taki, że na polskich kąpieliskach nie trzeba się bać ataków rekinów.
Źródło: https://www.gdynia.pl Fot.: R.Robinson/Getty Images
The post Czy w Bałtyku żyją rekiny? appeared first on Polski Portal Morski.
Więcej przeczytasz na stronie Polski Portal Morski pod linkiem: Read More