Centrum Informacji o Morskich Farmach Wiatrowych Bałtyk rozpoczęło swoją działalność w Łebie. To pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej. Zainteresowani znajdą w nim m.in. informacje na temat wspólnych projektów realizowanych przez firmy Equinor i Polenergia.
Placówka zlokalizowana jest w centrum Łeby, przy ulicy Kościuszki. Będzie otwarte pięć dni w tygodniu, od środy do niedzieli, w godzinach od 14:00 do 18:00. W tym czasie mieszkańcy i turyści będą mogli przyjść do centrum i dowiedzieć się o inwestycji, jaką na morzu stawia konsorcjum firm Equinor i Polenergia.
W polskiej części Morza Bałtyckiego spółki Equinor i Polenergia rozwijają wspólnie trzy projekty morskich farm wiatrowych. Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III, o łącznej mocy około 3 GW, zasilą odnawialną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych.
Najbardziej zaawansowane projekty Bałtyk II i Bałtyk III, które zlokalizowane będą na wysokości Łeby w odległości 37 i 22 od brzegu, energię elektryczną wyprodukują już w 2027 roku. Zaspokoi ona potrzeby dwóch milionów gospodarstw domowych. W Łebie powstanie także port serwisowy dla farmy wiatrowej Baltic Power, którą budują Grupa Orlen i Northland Power.
Trzecia farma wiatrowa Bałtyk I o mocy 1,56 GW, która ma powstać w drugiej fazie rozwoju polskiego offshore wind, będzie znajdować się ok. 81 km od linii brzegowej, również na wysokości Łeby. Bałtyk II i III zostaną przyłączone do stacji elektroenergetycznej PSE Słupsk Wierzbięcino, a Bałtyk I – do stacji w sąsiedniej Krzemienicy. Lądowy korytarz infrastruktury przyłączeniowej o długości około 14 km będzie przebiegać przez gminy Ustka i Słupsk.
– Łeba wychodzi na kolebkę wielkoskalowej energetyki w Polsce. Tutaj powstaje nasza baza serwisowa, która przez następne 20, 30, a może i więcej lat będzie służyła do obsługi naszych farm wiatrowych Bałtyk III i Bałtyk II, a w przyszłości zapewne także kolejnych – powiedział prezes Equinora Michał Kołodziejczyk.
Burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński podkrelił, to nie tylko nowe miejsca pracy, ale i olbrzymia szansa na rozwój całego regionu: – Stwierdziliśmy, że pojawienie się Equinora, Polenergii i innych operatorów oraz deweloperów z branży offshorowej to dla Łeby olbrzymia szansa na transformację gospodarczą. To też okazja, by nasze miasto miało udział w wielkim wyzwaniu, jakim jest transformacja energetyczna.
– Padła deklaracja, że w Łebie, na jednej zmianie, przy obsłudze farm wiatrowych Bałtyk 1 i 2, będzie pracowało od 80 do 100 osób. Osób, które znajdą bardzo stabilną i dobrze płatną pracę – mówi burmistrz. – Dodatkowo pojawienie się takich inwestorów jak Equinor i Polenerga sprawi, że i inne branże, nie związane bezpośrednio z farmami wiatrowymi, będą chciały inwestować w Łebie. Tym samym pojawią się miejsca pracy i mamy nadzieję, że nasza młodzież będzie chciała tu zostać, bo będzie miała do tego dobre warunki.
źródło: media / fot. envato
The post W Łebie powstało pierwsze w Polsce centrum informacji o morskich farmach wiatrowych appeared first on Polski Portal Morski.
Więcej przeczytasz na stronie Polski Portal Morski pod linkiem: Read More