„Przy projektach związanych z energetyką wiatrową ważne jest budowanie silnych lokalnych łańcuchów dostaw. Zarówno polskich jak i europejskich. To znacznie ułatwia realizację harmonogramu inwestycji i mityguje ryzyka” – przekonywała Alicja Chilińska-Zawadzka, CEO EDF Renewables Polska, podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.
Potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce wynosi 33 GW. Aby go wykorzystać, potrzebny jest dialog użytkowników morza, administracji – w tym administracji morskiej – oraz podmiotów zainteresowanych zrównoważonym rozwojem polskiej gospodarki.
Alicja Chilińska-Zawadzka, CEO EDF Renewables Polska, zapewniała, że offshore (morska energetyka wiatrowa) jest szybko rozwijającą się gałęzią polskiej gospodarki i dużą szansą dla polskiego państwa.
„Jako globalny gracz i lider w dziedzinie energii odnawialnej, jesteśmy przygotowani, aby dołożyć swoją cegiełkę do budowania tego sektora. Jesteśmy dumni, że w postępowaniach rozstrzygających o morskich lokalizacjach, nasza oferta został doceniona przez Ministerstwo Infrastruktury zajmując miejsce w rankingach ocen zaraz po polskich championach Orlenie oraz PGE” – mówiła Alicja Chilińska-Zawadzka.
Według jej opinii, firma EDF Renewables Polska jest gotowa, aby przystępować do biznesowych partnerstw i dzielić się swoim doświadczeniem, wiedzą i technologią.
„Czujemy, że DNA EDF Renewables Polska, jako spółki Skarbu Państwa, to bardzo duże zrozumienie tego, czego polska morska energetyka wiatrowa potrzebuje. Myślę, że nasz wkład dla polskiej energetyki wiatrowej i rozwoju tego programu będzie ogromny. Chcemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem z polskimi partnerami, aby wspólnie budować europejskie bezpieczeństwo energetyczne” – mówiła Alicja Chilińska-Zawadzka.
Projekty w dziedzinie polskiej energetyki wiatrowej to inwestycje wieloskalowe, o bardzo dużym stopniu skomplikowania i strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa Polski. Jeden błąd w zakresie kontraktacji kosztuje nie tylko miliardy złotych, ale też może opóźnić realizację o wiele lat.
Uczestnicy konferencji zgodni byli, że firmy z branży wiatrowej nie mogą zapominać o lokalnych społecznościach, które w tego rodzaju projektach odgrywają ważną rolę. Angażowanie mieszkańców okolic objętych inwestycją jest konieczne od początku przygotowywania projektu.
Każde sąsiedztwo wymaga bowiem przygotowania i dobrej współpracy, dlatego – zdaniem Alicji Chilińskiej-Zawadzkiej – konieczne jest prowadzenie inwestycji w taki sposób, aby ludzie rozumieli, jaki mogą mieć w nią wkład, jak projekty są realizowane, jak będą później funkcjonowały, jakie korzyści będą z niej miały lokalne społeczności oraz Polska – w skali makro.
PSEW 2023 to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie branżowe poświęcone energetyce wiatrowej – przez trzy dni w jednym miejscu skupia decydentów, liderów opinii, przedstawicieli samorządów, stowarzyszeń biznesowych i ekologicznych, media oraz całą branżę wiatrową.
żródło: PAP / fot.
The post Offshore jest szybko rozwijającą się gałęzią polskiej gospodarki i dużą szansą dla polskiego państwa. appeared first on Polski Portal Morski.
Więcej przeczytasz na stronie Polski Portal Morski pod linkiem: Read More